Program

Program:

The symposium will take place completely online.

There will be virtual breakout rooms for discussions and also for the poster session, which will take place parallel to the scientific program of the symposium.

 

Monday, 23.11.2020

09:00               

Opening of Symposium Virtual Environment

10:00 - 10:10               Introduction to Symposium Virtual Environment
10:15 - 10:30               Opening of the Symposium
10:30 Session 1: Mitochondria as Integrative Signalling Hubs (Chair: Chris Meisinger)
  10:30 – 10:55 Agnieszka CHACINSKA (Warszaw): “Cytosolic stress responses to mitochondrial protein import stress”
  10:55 – 11:20 Johannes HERRMANN (Kaiserslautern): “Mitochondrial protein biogenesis: A huge challenge for eukaryotic cells”
  11:20 – 11:40 Nora VÖGTLE (Freiburg): “Protective stress signalling upon mitochondrial dysfunction”
  11:40 – 12:05 Jan RIEMER (Cologne): “Regulating mitochondrial biogenesis by cytosolic processing”
  12:05 – 12:15 Flash Talks

 

12:15 - 14:00                Breakout Rooms

 

14:00 Session 2: Metabolic Signalling (Chair: Olaf Groß)
  14:00 – 14:25 Jane MELLOR (Oxford): “The nucleus as an integrator of metabolic signals"
  14:25 – 14:50 Hector HERRANZ (Copenhagen): "A fly approach to cancer metabolism"
  14:50 – 15:10 Julia JELLUSOVA (Freiburg): “Immunoglobulin expression shapes the metabolic profile of B cells by regulating ER homeostasis”
  15:10 – 15:35 Douglas GREEN (Memphis): “Same but different: Mechanisms and consequences of asymmetric division in CD8 T cells”
  15:35 – 15:45 Flash Talks

 

15:45 - 16:15                Breakout Rooms

 

16:15 Session 3: Integrative Immune Signalling (Chair: Nina Cabezas-Wallscheid)
  16:15 – 16:40 Cheng ZHU (Atlanta): "PD-1 Suppresses TCR-CD8 Cooperativity in T-cell Antigen Recognition"
  16:40 – 17:05 Mike DUSTIN (Oxford): "T cells spin off ‘smart' entities to help and kill”
  17:05 – 17:25 Eirini TROMPOUKI (Freiburg): “Transposable elements induce a RIG-I-like receptor-mediated inflammation to regulate hematopoietic stem cell emergence”
  17:25 – 17:50 Anna BIGAS (Barcelona): ”Delta-like 4: a new Notch player in the hematopoietic development”
  17:50 – 18:00 Flash Talks

 

19:00 - 20:30                 PANEL DISCUSSION: "Clicks, likes and preprints: are we entering a new age of scientific publication?" (Moderation Alaina Levine)

 

Tuesday, 24.11.2020

09:00 Session 4: Signalling Roots (Chair: Thomas Ott)
  09:00 – 09:25 Uta PASZKOWSKI (Cambridge): “Molecular genetics of Arbuscular Mycorrhizal Symbiosis in Cereals"
  09:25 – 09:50 Sabrina SABATINI (Rome): “A self-organized PLT/Auxin/ARR-B network controls the dynamics of root zonation development in Arabidopsis thaliana”
  09:50 – 10:10 Thomas LAUX (Freiburg): “Adaptation of plant stem cells to environmental signals”
  10:10 – 10:35 Christian HARDTKE (Lausanne): “Flux and polarity in the the other vascular system”
  10:35 – 11:00 Martin PARNISKE (Munich): "Evolution of the nitrogen-fixing root nodule symbiosis"
  11:00 – 11:10 Flash Talks

 

11:10 - 11:40                Breakout Rooms

 

11:40 Session 5: Signalling in Time and Space (Chair: Anne Classen)
  11:40 – 12:05 Denis DUBOULE (Geneva): “Long-range gene regulation in mammalian embryos and pseudo-embryos”
  12:05 – 12:25 Wolfgang DRIEVER / Jens TIMMER (Freiburg): „Cell-autonomous Notch-independent oscillation of Her6 reveals critical dynamic parameters in neural stem cell regulation”
  12:25 – 12:50 Poul NISSEN (Aarhus): "Always two sides to a story – structure and function of lipid flippases"
  12:50 – 13:15 Corinne HOUART (London): "Local Control of mRNA Processing in Spatio-Temporal Modulation of Axonal Receptors Activity"
  13:15 – 13:25 Flash Talks

 

13:25 - 14:30                 Breakout Rooms

14:00 - 14:30                 MEET THE SPEAKERS

 

14:30 Session 6: Signalling Integration (Chair: Carola Hunte)
  14:30 – 14:55 Gillian GRIFFITHS (Cambridge): “Turning on and turning off: the key to successful killing”
  14:55 – 15:20 Mary MULLINS (Philadelphia): "BMP morphogen signaling in axial patterning"
  15:20 – 15:40 CIBSS AWARD Talk: Bernd FAKLER (Freiburg): " How ion channels are made - biogenesis of AMPA-type glutamate receptors in the ER"
  15:40 – 16:05 Peter WALENTEK (Freiburg):

Temporal integration of Notch signaling in airway epithelial development and remodeling

  16:05 – 16:15 Flash Talks

 

16:15 - 16:45              Breakout Rooms

 

16:45 SPOTLIGHT Session: It Takes Two: Data science and Machine Learning to Propel Signalling Research (Chair: Bettina Warscheid)
  16:45 - 17:10 Pedro BELTRAO (Cambridge): “Development of computational approaches applied to the study of kinase signalling"
  17:10 - 17:50 DISCUSSION

 

18:00                            Virtual Meeting Opportunities

 

Wednesday, 25.11.2020

09:00 Session 7: Control-of-function (Chair: Maja Köhn)
  09:00 – 09:25 Radu ARICESCU (Cambridge): "Mechanisms of human GABAA receptor signalling inferred from structural pharmacology"
  09:25 – 09:50 Ed TATE (London): "Targeting protein modification: from chemical biology to drug discovery"
  09:50 – 10:10 Henrike NIEDERHOLTMEYER (Marburg): „Programming synthetic organelles to organize and control biochemical reactions in biomimetic systems”
  10:10 – 10:35 Matthias LÜTOLF (Lausanne): “Engineering in vitro organogenesis”
  10:35 – 10:45 Flash Talks

 

10:45 - 11:15                Breakout Rooms

 

11:15 Session 8: Signalling in Organogenesis (Chair: Anna Köttgen)
  11:15 – 11:40 Jan TRAAS (Lyon): "Leaf Morphogenesis: from chemical gradients to mechanical signals"
  11:40 – 12:05 Didier STAINIER (Bad Nauheim): “Genetic control of vertebrate organ formation and regeneration”
  12:05 – 12:25 CIBSS InteGREATor Award Talk: Jelena TOSIC (Freiburg): “From Signals to Chromatin: Regulation of germ layer formation by Tbx transcription factors”
  12:25 – 12:50 Alex SCHIER (Basel): “Broad versus deep views of development: insights from zebrafish”
  12:50 – 13:00 Flash Talks

 

13:00                             FAREWELL REMARKS and END OF MEETING